Co robić aby karta graficzna żyła długo ?

Aktualnie w 2021 roku, cena kart skoczyła do góry w niektórych przypadkach aż o 200% dlatego wiele osób jak nie musi to stara się zachować swoje stare karty w dobrej kondycji, do czasu jak nowe sztuki troszkę stanieją… co nie zapowiada się przed 2023!

Co zrobić aby nasza karta graficzną żyła długo?

  1. Podstawa to prewencją, czyli inspekcja wentylatorów oraz radiatora.
Sprawdzamy zaznaczone miejsca.

2. Jeżeli zauważymy w wskazanych miejscach zanieczyszczenia: kurz, włosy itp. należy je usunąć tak aby nie uszkodzić wentylatora oraz radiatora. Radiator jest wykonany zazwyczaj w metali miękkich i łatwo go wykrzywić. Dokonać tego można za pomocą miękkiego pędzla lub sprężonego powietrza. Dmuchając powietrzem należy przytrzymać wentylator tak aby nie mógł się obracać. Odkurzać nie jest dobrym pomysłem ponieważ produkuje on na końcówkach napięcie elektrostatyczne które może uszkodzić kartę.

3. Po 2 latach eksploatacji karty, należy dokonać wymiany termopasty. Niezależnie od tego jakie temperatury wykazują czujniki karty graficznej. Po pierwszej wymianie pasty każdą kolejną wykonujemy już po roku. Pasty dla karty graficznej muszą być lepsze niż te które używamy na procesorze. Zaleca się tu pasty o przewodnictwie cieplnym przynajmniej 4w/mk lub lepsze. Zalecamy: Arctic MX-2/MX-4, Gelid GC-Extreme/Ultimate, Thermal Grizzly Kryonaut, GD900.

Arctic MX-2

4. Raz na dwa lata dokonujemy też wymiany termopadów, na układach zasilających oraz pamięci VRAM. Jeżeli termopad, przy zdejmowaniu chłodzenia się rozerwie należy go niezwłocznie wymienić nawet gdy nie upłynęły jeszcze dwa lata. Termopada nie trzeba wymieniać jeżeli jest cały, jest lekko lepki i miękki. Termopada nie można ubrudzić, kurz bardzo łatwo do niego przywiera co upośledza jego zdolność do przewodzenia ciepła. Wymieniając termopady należy dobierać odpowiednią grubość, za cienki może nie dotykać radiatora za gruby może powodować że inne elementy nie dopasują się do radiatora. Termopady tak samo jak pasta mają współczynnik przewodzenia ciepła. Dla układów pamięci wystarczy ~1W/mk (przy lepszych kartach jak RTX-y 3070 3080 3090 4-8W/mk), układy mosfet wszystko ponad 2W/mk powinno być dobre.

Bardzo ważne: termopadów nie wolno układać jedne na drugim, termopad musi być cały na powierzchni jednego układu i nie można kłaść dwóch rozciętych obok siebie. Termopad może się pocić i może wypływać z niego płyn, gęsty i tłusty. Termopad nie może być twardy, zawsze powinien być jak pianka/gabka. Termopad działa najlepiej gdy jest ściśnięty.

5. Raz na 5 lat należy dokonać wymiany zasilacza ATX. Tak po około 5 latach pracy przetwornica a raczej brak filtracji zasilania może spowodować uszkodzenie naszej karty graficznej a nawet całego komputera. Należy stosować zasilacze znanych producentów o potwierdzonej opinii na rynku. Zasilacz powinien posiadać o 20-30% więcej mocy niż system tego wymaga.

Be Quiet! znany i bardzo dobry producent zasilaczy komputerowych ATX.

Jeżeli nie nie masz czasu lub umiejętości wymiany termopasty i termopadó w karcie graficznej zapraszamy do naszej firmy. Usługa nie jest droga a daje pewność dobrego wykonania. Zapraszamy do kontaktu.