Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że laptop wymaga regularnego czyszczenia. Nie chodzi tutaj jedynie o zewnętrzną obudowę – kurz i brud wewnątrz obudowy negatywnie wpływają na pracę laptopa. Najczęstsze objawy to szybsze przegrzewanie, zawieszanie, wolniejsze uruchamianie aplikacji i głośną pracą wentylatora. W ostateczności może to doprowadzić nawet do uszkodzenia procesora lub płyty głównej.
Na pewno elementy zewnętrzne można i wręcz należy wyczyścić samemu – dotyczy to głównie klawiatury, ekranu i obudowy zewnętrznej. Jeśli jeśli chodzi o czyszczenie wnętrza laptopa, to jest to już dużo bardziej skomplikowany proces, który wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej jest zlecić to zadanie fachowcom.
Często spotykamy się z pytaniami „Jak często należy czyścić laptopa?”. Odpowiedź jest uzależniona od warunków w jakich jest on używany. W typowo domowych warunkach, kiedy laptop jest używany kilka godzin dziennie, wystarczy czyszczenie co 8-12 miesięcy. Jeśli natomiast jest więcej i dłużej eksploatowany, zalecamy częstsze wizyty w serwisie.
Nie zalecamy czyszczenia samodzielnego wentylatorów przy pomocy sprężonego powietrza – kurz, który nazbierał się wewnątrz układu chłodzenia, zostaje po prostu wepchnięty głębiej. Sam kurz to nie wszystko, czyszczenie laptopa polega także na wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze i innych chłodzonych elementach (karta graficzna, mostek północny), wymianie termopadów na pozostałych układach.
Z doświadczenia wiemy, że samodzielne czyszczenie laptopa, opierając się na filmach YouTube’a nie zawsze kończy się dobrze. Brak wiedzy oraz odpowiednich narzędzi może doprowadzić do uszkodzenia taśmy lub gniazda, płyty głównej. Niestety, wtedy koszty naprawy okazują się znacznie wyższe niż samo czyszczenie w profesjonalnej firmie.