matryca do monitora stacjonarnego

Nowa matryca do monitora stacjonarnego to koszt w okolicy 90-95% wartości całego monitora. Po usunięciu z monitora matrycy, obudowa, stopka oraz elektronika pomocnicza, nie stanowi więcej niż 5-10% wartość. Jedyny ratunek dla monitorów stacjonarnych jest rynek wtórny na którym matryca może być dużo tańsza, jednak statystycznie 85-90% awarii monitorów to mechanicznie uszkodzenie panelu LCD, dlatego ilość sprawnych matryc na rynku wtórnym jest znikoma. 

…dlatego nie oferujemy wymiany matryc w monitorach stacjonarnych.

Mamy w ofercie monitory nowe i używane.

Jak rozpoznać uszkodzoną matrycę? Nie zawsze jest to takie oczywiste, czasem matryca wcale nie musi być stłuczona, rozlana itp. Objawem uszkodzenia mechanicznego może być np. kreska przez matrycę, defekt obrazu na kawałku panelu lub brak obrazu na kawałku lub cały panelu. Wiele osób interpretuje kreski lub inne artefakty jako defekt taśmy, niestety jest to nie prawa. Taśma do matrycy z elektroniki monitora zazwyczaj jest wytrzymała, a jej uszkodzenie zazwyczaj powoduje BRAK obrazu, szczególnie jeżeli jest to monitor z eDP, starsze monitor posiadające złącze LVDS mogą reagować troszkę inaczej np. zmianą kolorów, lub wyłączeniem odświetlania.

Naprawa matryc? W Polsce nie ma firm które się tym zajmują, realnie nie jest to opłacalna naprawa niezależnie od wielkości i ceny całego monitora czy telewizora. Jako ciekawostka film, pokazujący wymianę taśm łączących panel lcd z jego elektroniką, nie mylić z taśmą lvds czy edp, która łączy elektronikę matrycy z komputerem lub płytą sterującą monitora.

Wymiana matryca w laptopach? Dostępność matryc do laptopów jest bardzo duża, a ceny stanową znikomą część wartości całego laptopa. Dlatego jeżeli masz zbitą lub uszkodzoną matrycę w laptopie zapraszamy do kontaktu.